VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Hogyan épül fel és működik egy házi vízmű?

2022. Február 23.

Hogyan épül fel és működik egy házi vízmű?

A házi vízmű segítségével nemcsak kisebb nyaralók, hanem családi házak teljes vízellátását is megoldhatjuk. Olyan területeken, ahol nincs kiépítve vízhálózat, kézenfekvő megoldást jelent, hiszen segítségével egy fúrt vagy ásott kútból is tudunk vizet nyerni. Azonban vízhálózat mellett is jó megoldás lehet a havi költségek csökkentésére, ha például a kert öntözését vagy a medence feltöltését oldanánk meg ilyen módon. Nézzük meg, mire lesz szükségünk a rendszer kiépítéséhez!

Mi a házi vízmű, hogyan épül fel, milyen részei vannak?

A házi vízmű általában egy önfelszívó szivattyúból, hidrofor tartályból és egy vezérlő egységből épül fel. Sokoldalú felhasználást tesz lehetővé. Nemcsak háztartások vagy nyaralók vízellátására használhatjuk, hanem a kerti locsolást vagy egy öntözőrendszer működtetését, vízellátását is megoldhatjuk.

Hidrofor tartály

A hidrofor tartály csökkenti a szivattyú beindításakor fellépő nyomást, aminek köszönhetően gondoskodik a nyomóoldali rendszer védelméről. Emellett költségcsökkentő szerepe is van, hiszen eltárolja a vizet. Ha csak kisebb mennyiségre, például csak egy pohár vízre van szükségünk, akkor nem kell beindítani a szivattyút, hiszen a vízigény a tartályban raktározott mennyiségből is megoldható. Emellett pedig a szivattyú élettartamát is képes meghosszabbítani, hiszen nem kell minden vízvételnél beindulnia.

Házi vízmű szivattyú

A házi vízellátó rendszer működtetéséhez felszíni szivattyúkat célszerű választani. Ezek nem a vízbe merítve, hanem a szállítandó víz szintje fölött helyezkednek el. A szivattyúházat használat előtt vízzel kell feltölteni, hogy megakadályozzuk a szárazonfutást. A szívócső végére pedig egy úgynevezett lábszelepet kell elhelyezni, ami megszűri a szennyeződéseket és nem engedi, hogy a szivattyú elejtse a vizet a szívó oldalon. 

Szivattyú vezérlő

A szivattyú vezérlését a nyomáskapcsoló látja el. Ennek használatával automatizálható a szivattyú be- és kikapcsolása. Amennyiben vizet veszünk a tartályból és ennek következtében a nyomás egy adott szint alá csökken, a nyomáskapcsoló bekapcsolja a szivattyút. Amikor a nyomás elér egy megadott értéket, akkor a szivattyú vezérlő kikapcsolja a készüléket. Ezek a szintek a legtöbb esetben gyárilag előre beállítottak és megfelelőek lesznek az átlagos felhasználást tekintve, de léteznek állítható indítási nyomással rendelkező típusok is.

Mire használható a házi vízmű?

Általa nemcsak egy ingatlan, hanem a kert vagy a medence vízellátását is könnyedén lehet biztosítani. Fúrt vagy ásott kutak mellett, a vizet vételezhetjük esővíz tárolóból vagy akár a talajból is, minden esetben a kívánt felhasználási terület dönti el, hogy melyik lesz a megfelelő és alkalmazható megoldás. Egyesek ugyanis fogyasztásra nem alkalmasak, de ilyenkor is használhatóak például öntözésre, WC öblítésre vagy az autó lemosására.

Hogyan alakulnak a házi vízmű árak?

Tulajdonképpen attól függenek, hogy milyen célra és adottságok mellett kívánjuk használni. Vásárlás előtt pontosan fel kell mérni egyfelől a saját igényeinket, hogy pontosan vagy legalább megközelíthetően mekkora nyomásra és vízmennyiségre van szükségünk. Emellett számítanak a víznyerő hely tulajdonságai is, ugyanis nem mindegy, hogy tartályból vagy kútból kell a vizet kinyerni. Adott esetben azt is tudni kell, hogy milyen mélyről kell a vizet a felszínre hozni.

A tartály árát elsősorban annak űrtartalma befolyásolja, értelemszerűen minél nagyobb, annál többet kell fizetni érte. A szivattyú tekintetében pedig azt kell mérlegelni, hogy várhatóan mekkora vízhozamra lesz szükség, valamint milyen mélyről kell a vizet vételezni. Ezeket a paramétereket a készülék maximális vízhozama és emelési magassága mutatja meg.

Létezik tartály nélküli házi vízmű is?

Amennyiben hidrofor tartály nélkül szeretnénk a rendszert üzemeltetni, akkor egy felszíni szivattyúra és egy áramlásvezérlőre lesz szükség. A tartály nélküli házi vízmű elsősorban akkor jelenthet működőképes alternatívát, ha nem fogjuk naponta többször, adott esetben csak kisebb mennyiségű folyadék vételezésére használni a rendszert.

A tartály nélküli változat előnye az olcsóbb ár, hiszen ennek költségével nem kell számolni a kiépítéskor. Emellett helytakarékossági szempontok is indokolhatják ennek a megoldásnak az alkalmazását. Hogy a rendszert például öntözésre használnánk, amikor csak bizonyos időpontokban van szükség egyszerre nagyobb mennyiségű víz szivattyúzására, akkor nem feltétlenül szükséges, hogy a tartály is ennek részét képezze.

Mi a teendő meghibásodás esetén, például amikor a házi vízmű nem kapcsol ki?

A házi vízmű rendszerint megbízható és alacsony karbantartási igénnyel rendelkezik, azonban természetesen ezek is képesek lehetnek meghibásodni. Ez érinti a berendezés valamennyi részét, vagyis magát a szivattyút is, de a tartály vagy a vezérlő esetében szintén felléphetnek ilyen nem várt zavarok.

Előfordulhat, hogy a csapágyház és a tömítés között lép fel szivárgás, mert nem megfelelő a tömítés. Ez a jelenség idő előtti rozsdásodáshoz vezethet, ami további problémákat okozhat a készülék bizonyos részein. Bár a legtöbb alkatrész rozsdamentes anyagból készül, azonban a csavarok könnyen beszorulhatnak, megnehezítve vagy lehetetlenné téve azok lazítását.

Ezeknél látványosabb meghibásodás, amikor a szivattyú nem kap vizet, valamiért a szívó oldalon elejti a folyadékot. Ez több okra vezethető vissza: lehet csökkent a vízszint jelentős mértékben, de csőrepedés is állhat a háttérben, vagy egyszerűen csak a nyomáskapcsolón elállították a kikapcsolási értéket. Ekkor a házi vízmű nem kapcsol ki, akkor sem, amikor a nyomás egy adott szint alá süllyed. A szárazonfutás pedig kifejezetten veszélyes a szivattyú élettartamára nézve, könnyen vezethet idő előtti meghibásodáshoz.

Bármi is legyen a meghibásodás oka, a szükséges szakértelem hiányában nem érdemes magunktól nekilátni a javításához. Lehet, hogy csak tovább rontunk a helyzeten és még nagyobb gondot okozunk, mint amit szerettünk volna elhárítani. Ha pedig magunk nyúlunk bele a rendszer működésébe, azt is kockáztathatjuk, hogy a nem megfelelő szerelés miatt elveszítjük a készülékekre vonatkozó garanciát.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A Pedrollo szivattyú egyet jelent a minőséggel és a megbízhatósággal

2022. Február 9.

A Pedrollo szivattyú egyet jelent a minőséggel és a megbízhatósággal

A Pedrollo szivattyú az egyik legmegbízhatóbb és igen fejlett technológiával készült, szinte bármilyen igényt kielégítő típusnak számít a kategóriájában, legyen szó háztartási, mezőgazdasági vagy éppen ipari felhasználásról, ahol a sajátos, extrém igények esetén is képesek megállni a helyüket. Mostani bejegyzésünkben ezt a márkát vizsgáljuk meg egy kicsit közelebbről, röviden kitérve a történetükre, felhasználási lehetőségeikre, valamint karbantartási igényeikre és lehetőségeikre egyaránt.

A Pedrollo szivattyúk rövid története

A vállalat névadó alapítója, Silvano Pedrollo, az 1974-ben Dubaiba tett látogatása során szembesült azzal, hogy a víz mekkora kincs. Az arab országban ekkor a víz ára még a kőolaj áránál is magasabb volt és kihívást jelentett, hogy valamennyi területre eljuttassák azt, kielégítve a lakosság vízigényét.

Silvano aztán még ebben az évben megalapította vállalkozását és első díját már 1979-ben elnyerte a Veronai Kereskedelmi Kamarától. Ezt számos másik is követte az évek során, amelyek nemcsak a szivattyúi által képviselt kiemelkedően magas technikai színvonalnak szóltak, hanem a cég társadalmi felelősségvállalásnak is. Az év merülőszivattyú vagy az év csőszivattyú díjak mellett, olyan elismerések is növelték a társaság renoméját, mint a fejlődő országokat segítő megoldásaiért vagy a szükséget szenvedő népek irányában folyamatosan tanúsított figyelemért odaítélt díjak. A vállalatcsoport célja, hogy globálisan segítsen a vízhiány sok országot érintő problémájának megoldásában. Napjainkban már a világ mintegy 160 országában elérhetőek, Európában, Ázsiában, Dél-Amerikában és Ausztráliában egyaránt.

Milyen típusok léteznek?

A Pedrollo szivattyúk egyértelműen piacvezetőnek számítanak ebben a kategóriában, a vállalatcsoport termékei gyártása során mindig is szem előtt tartotta az innovációt és a minőséget. Ebben segíti őket a saját öntöde, présműhely vagy éppen műanyag fröccsöntő részlegek, ahol a technológia élvonalába tartozó megoldásokkal és gyártósorokkal képes előállítani az évtizedek alatt védjegyükké vált legmagasabb minőséget.

Évente több, mint kétmillió szivattyút állítanak elő, amelyek a mezőgazdaság, a háztartás és ipar területén is széles körben alkalmazhatóak. Legyen szó periférikus, centrifugális, önfelszívó vagy éppen búvárszivattyúkról, amelyek a tiszta, szennyezett víz és a legveszélyesebb szennyezett vizet mozgatására ugyanúgy alkalmas megoldásokat jelentenek. Termékeik további előnye, ami széles körben elterjedté teszi, hogy a kiváló minőségük ellenére is megfizethető, versenyképes áron érhetőek el.

Mennyire bonyolult a Pedrollo szivattyú bekötése?

Egy Pedrollo szivattyú bekötése természetesen nem sokban különbözik más gyártók termékeitől, vagyis nem elsősorban a márkát, hanem a szivattyú típusát kell szem előtt tartani a telepítés során. Mint minden szivattyú esetében, ennél is fontos pontosan felmérni a releváns paramétereket, más szóval, hogy milyen vízszállítási igényeink vannak, mekkora vízhozamra vagy nyomásra van szükségünk. Emellett számba kell venni a víznyerő hely tulajdonságait is, mert egyáltalán nem mindegy, hogy egy kerti medence vizét kell kiemelni vagy pedig egy fúrt kútból kell a vizet a felszínre hozni.

Egy búvárszivattyú bekötése viszonylag egyszerű, ezek a típusok a vízbe merítve működnek és elsősorban akkor használatosak, ha ki kell valahonnan szivattyúzni a vizet. Locsolásra vagy házi vízmű működtetésére az úgynevezett önfelszívó modellek jelentik a gyakori megoldást. Ezek a víz szintje felett üzemelnek, innen hozzák felszínre a kívánt mennyiséget. Az első beüzemelés előtt nagyon fontos, hogy a szivattyúházat és a szívótömlőt fel kell tölteni vízzel és várni, hogy a rendszer kidolgozhassa magából a légbuborékokat.

Tulajdonképpen az egész művelet nem egy bonyolult folyamat, viszont ami sokkal fontosabb, hogy a megfelelő típust válasszuk az adott feladatra. A bekötés során nagy segítséget nyújtanak a termékleírásban szereplő információk, illetve az interneten is találhatunk ezzel kapcsolatos oktatóanyagokat. A célra leginkább megfelelő szivattyú kiválasztása azonban sokszor nehéz feladatnak tűnik, tehát ebben mindenképpen érdemes egy jó szakember segítéséget kérni, ha mi magunk nem rendelkezünk a szükséges ismeretekkel ennek eldöntéséhez.

Milyen gyakran kerül terítékre a Pedrollo szivattyú javítás? 

A Pedrollo márkával minden esetben minőséget választunk. Egy megfelelően kiválasztott és használt darab 5-6 évig minden további nélkül működőképes marad, rendszeres karbantartás mellett ez a 10 évet is meghaladhatja. Érdemes a szivattyúk működését legalább 2-3 évente szakemberrel felülvizsgálni, hiszen egy hozzáértő már a kisebb jelekből is képes megállapítani, ha valami probléma merülhet fel hamarosan és azonnal ki tudja cserélni vagy fel tudja újítani az egyes alkatrészeket.

Könnyen elérhető a Pedrollo szivattyú alkatrész, ha szükség lenne rá?

Még egy érvet jelent, hogy az évtizedek során világmárkává vált, nemcsak a technológiai megoldásaikat, hanem viszonteladói hálózatukat is figyelembe véve. A vállalatcsoport számos országban jelen van és természetesen az alkatrészek utánpótlása szintén biztosított. Időről-időre felmerülhet bizonyos alkatrészek, mint a szivattyú csapágy vagy csúszógyűrű cseréje. Szerencsére a Pedrollo szivattyú alkatrészek nagy választékban érhetőek el, így ha egy hirtelen meghibásodás miatt lenne szükség valamilyen tartozék cseréjére, akkor nem kell sokat várni annak beszerzésével, legyen szó hűtőventilátorról, járókerékről vagy bármi másról.

Pedrollo szivattyú árak: kiváló minőség megfizethető áron

Nemcsak a technikai paraméterek és megbízhatóságuk, hanem ár-érték arányukat tekintve is piacvezetőnek számítanak. Ez az összeg természetesen attól függ, hogy milyen típusú és teljesítményű készülékre van szükségünk. Az egyszerűbb periférikus szivattyú nagyjából már 40 ezer Forinttól is elérhető, míg egy komolyabb ipari felhasználásra készült típus ára több millió is lehet. Viszont, válasszunk bármennyire komoly berendezést, abban biztosak lehetünk, hogyha a Pedrollo terméke mellett döntünk, akkor minden esetben a minőség mellett tettünk le a voksunkat.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Szerezze be a Grundfos csőszivattyúkat a tökéletes "víznyerés" érdekében

2022. Január 21.

Szerezze be a Grundfos csőszivattyúkat a tökéletes

A csőszivattyúk, másik nevén búvárszivattyúk és bármely más típus közötti fő különbség az, hogy utóbbi teljesen alámerül a folyadékba, amit szivattyúzni kell.

Ezek a berendezések számos különböző alkalmazásban használhatóak. Előnyeik és hátrányaik is vannak, amelyeket a kiválasztásakor figyelembe kell venni. A Grundfos az egyik legjelentősebb ipari gyártó. Termékeik egyedi kialakítással rendelkeznek, ami kiválóvá teszi a merülő alkalmazásokhoz, éppen ezért igen közkedveltek hazánkban is, széles választékban állnak a vásárlók rendelkezésére.

Mik azok a csőszivattyúk?

Ezeket a merülőszivattyúkat, mert így is nevezik, olyan módon tervezték, hogy a teljes egység 100%-ig a feldolgozandó folyadékba vagy közegbe merüljön. Az ilyen típusok hermetikusan lezárt motorral rendelkeznek, ami szorosan a testhez van csatlakoztatva. A motort körülvevő vízzáró burkolat általában olajjal van feltöltve, hogy megvédje azt a károsodástól, megakadályozva a rövidzárlatot okozó folyadék bejutását.

Mivel a csőszivattyúk a víz alá vannak merülve, a bemeneténél pozitív folyadéknyomás van. Ez az állapot nagyobb hatásfokot eredményezhet, mivel kevesebb energia szükséges a folyadék pályáján történő mozgatásához. A berendezés a folyamat során a folyadékot nem szívja, hanem nyomja. Ez rendkívül hatékony, mivel a működéshez a közeg „mélységét” használja, amiben alámerül és a szivattyúba való behúzásához nem szükséges energia. Az alámerülésének pozitív hatása, hogy a motort a körülötte lévő folyadék hűti, megakadályozva ezzel a túlmelegedést.

Előnyök - hátrányok és a vezető márka: Grundfos csőszivattyúk

A búvárszivattyú több jelentős előnyt kínál más típusokkal szemben:

-        Alapozás: a berendezéseket nem kell feltölteni. Önfelszívóak, mivel a szivattyúzott folyadék felszíne alatt működnek.

-        Kavitáció: mivel teljesen a víz alá vannak merülve, a csőszivattyúk nem hajlamosak a kavitációra, ami igen problémás lehet a centrifugál szivattyúk és más típusú térfogat-kiszorításos gépek esetében.

-        Hatékonyság: hatékony, mivel kevesebb energia szükséges a folyadéknak a pályáján történő mozgatásához.

-        Zaj: mivel ezek a gépek víz alá vannak merülve, a legtöbb alkalmazásban nagyon csendesek. Ez nem elhanyagolható szempont lehet, nemcsak a szomszédok, hanem a saját nyugalmunk érdekében is.

Néhány hátrányukkal is meg kell küzdeni:

-        Hozzáférhetőség: gyakran nehezen hozzáférhetőek a rutin ellenőrzéshez vagy karbantartáshoz, különösen a mély kutaknál. Ez megnehezíti a megelőző karbantartást és sok alkalmazásban addig hagyják működni, amíg elromlanak és ki kell cserélni.

-        Korrózió: bármilyen folyadéknak való tartós kitettség korrózióhoz vezet. A búvárszivattyúkat gyakran használják korróziós és koptató hatású folyadékok kezelésére. A tömítések különösen hajlamosak az ilyen fajta károsodásra, ami szivárgáshoz és a motor károsodásához vezet. A korrózió ellensúlyozására ezeket a berendezéseket korrózióálló anyagból kell készíteni, így magasabb az ára is, mint az azonos teljesítményű más típusú termékek esetében.

Ennek a típusnak a legfontosabb előnye, hogy nem kell feltölteni. Ha egy vezető márkát, a Grundfost választja, akkor olyan berendezést választ, ami a legmagasabb minőségű rozsdamentes acélból készül, hogy biztosítsa a lehető leghosszabb használatot. Teljesítmény szempontjából ezek a gépek nagyon hatékonyak, mivel nem igényelnek sok energiát a víz szivattyúba történő mozgatásához, hiszen már eleve a víz alá vannak merülve. A piacon a modellek széles választéka közül választhat. A Grundfos csőszivattyúk talajvíz szivattyúzására tervezett berendezések. Mind rozsdamentes acélból készültek és 3 anyagminőségben kaphatóak. A termékek 4" és 6", valamint 8" és 10" közötti méretű fúrólyukakhoz alkalmasak, a motor méretei 0,37-250 kW között állnak rendelkezésre.

„Vízkiemelés” homok érzékeny víztartó rétegekből – homoktűrő csőszivattyú

Ha egy merülőszivattyú alkalmazásban fennáll a magas homok- és iszaptartalom veszélye, a berendezés beindítása problémássá válhat. Változó frekvenciájú meghajtó használatát javasoljuk, így a szivattyú lassú indítása, lassú felfutást eredményez. Ez minimálisra csökkenti a homok- és iszapréteg zavarását, a VFD használata pedig biztosítja, hogy ez így is maradjon, az alacsony maximális áramlás beállításával. A gép védelme fontos a homokos és iszapos környezetben. Ez hatékonyan történik a szilikon csapágyakkal és a szivattyú körüli hármas tömítéssel, a kopás csökkentése érdekében.

A mélykúti csőszivattyú kialakítása

A búvárszivattyúk lehetnek egy- vagy többfokozatúak. Minden fokozat burkolatba épített motorból áll, amit a szivárgás megakadályozása érdekében mechanikus tömítésekkel zárnak le. A motor egy kábelhez van csatlakoztatva, ami áramot termel a működtetéséhez és a burkolat valamilyen, a felszínre vezető csőbe vagy tömlőbe nyúlik. A feladattól és a szivattyúzandó folyadéktól függően, különböző típusú csövekhez, rugalmas tömlőkhöz vagy vezetékekhez csatlakoztathatóak.

A burkolat első számú feladatai

A csőszivattyúk burkolata különböző fémekből, például krómozott vagy rozsdamentes acélból, illetve polimerekből állhat. A burkolat legfontosabb követelménye, hogy hermetikusan zárt legyen. Ha bármilyen folyadék szivárogna a burkolatba, a motor könnyen rövidre zárhat és magas javítási költségeket okozhat. Egyes burkolatok kettős mechanikus tömítésű konstrukcióval vannak ellátva, a nagyobb igénybevételt jelentő munkákhoz. A motort tápláló kábel általában 15 méter hosszú a kereskedelmi célú alkalmazásokban és sokkal hosszabb lehet nagyobb ipari helyzetekben, például olajkutaknál. Sok burkolatot úszókapcsolóval is ellátnak, ami automatikusan bekapcsolja a motort, ha a szivattyú teljesen víz alá merül.

A csőszivattyúk a kapacitás, a sebesség és az energiafelhasználás tekintetében széles skálán mozognak. Némelyikük felcserélhető a legkülönbözőbb alkalmazásokban, amikor híg folyadékokat szivattyúznak. A viszkózusabb folyadékok és a nagyobb mélységben történő alkalmazások erősebb szivattyúkat igényelnek, amelyeket úgy terveztek, hogy lehetővé tegyék a megfelelő működést. A magas szilárdanyagot tartalmazó, korrozív és koptató hatású folyadékok különösen nagy problémát jelentenek.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Bízza a vízellátást a Lowara SCUBA kút szivattyúra!

2022. Január 9.

Bízza a vízellátást a Lowara SCUBA kút szivattyúra!

A kút szivattyú elég széles felhasználási lehetőségekkel bír, egyéb kiegészítőkkel kombinálva, automata öntözőrendszer működtetésére, kézi vagy szórófejes kerti locsoláshoz szükséges vízellátás biztosítására is kiválóan alkalmazhatjuk.

A „házi” öntözőrendszerek szerelmesei is előszeretettel építik be a saját rendszerükbe, legyen szó ásott kútról vagy esőgyűjtőről (ciszternáról), illetve a kisebb méretű mezőgazdasági vízellátásban is segítségünkre lehet. Az alábbiakban megismerheti, hogyan foghat hozzá a beszereléséhez, képet kaphat arról, hogy mely tényezők alakíthatják a költségeket, illetve megismerkedhet közelebbről 3 minőségi kút szivattyú gyártó termékeivel is.

A fúrt kút szivattyú elhelyezése

A kútszivattyú telepítése veszélyes lehet, ha vízzel és elektromossággal van dolgunk, ezért fokozott óvatossággal kell eljárni. Mielőtt hozzákezdene, keresse meg a felhasználói kézikönyvet és olvassa át az óvintézkedéseket, minden egyéb figyelmeztetést, mielőtt elkezdené a telepítést! A kézikönyv fontos biztonsági szempontokat, kapcsolási rajzokat, az összeszereléshez szükséges szerszámokat, megfelelő földelési utasításokat, hibaelhárítási elemeket és lépésről-lépésre történő telepítési tippeket tartalmaz, amelyek a kútszivattyúra jellemzőek lehetnek.

A kút szivattyú telepítéshez ajánlott eszközök közé tartoznak a következők:

Csőkulcsok

Kesztyű és védőszemüveg

Csővégfogók vagy bilincsek

Teflonszalag

CSA/UL jóváhagyott elektromos szalag

Állvány/láncos emelő (mélyfúrású szivattyúkhoz)

Megfelelő méretű és hosszúságú merülő vezeték

Nyomatékszűrő

A kút szivattyú ár alakulásának szempontjai

A kútszivattyú és a telepítés ára attól függ, hogy mire van szüksége és hány liter vizet kell kinyerni. A berendezés ára attól függően változhat, hogy mire van szüksége. Vannak olyan szivattyúk, amelyek megakadályozzák az árvíz kialakulását az otthonában, ezek az alacsony átfolyású szivattyúk különböző költségekkel járnak attól függően, hogy mekkora vízmennyiséget tudnak kiszivattyúzni. Magyarországon a jó hálózati víznyomás mértéke körülbelül 4-6 bar. Ha az Öné ennél kisebb, akkor előnyös lehet egy nyomásfokozó szivattyú szakszerű beszerelése is, ami tovább növelheti a költségeket. Ne feledje, hogy a saját maga által végzett munka az otthoni hálózati vízellátáson veszélyes lehet, ezért mindig ajánlott szakembert fogadni. Jelentős károkat okozhat az ingatlanában, ha a dolgok rosszul sülnek el.

Umbra ACUATEC ásott kút szivattyú

Az Umbra ACUATEC többfokozatú szivattyúi ideálisak a feldolgozás, a permetezés, az ivóvíz, az öntözés, az ipar és a mezőgazdaság területén történő alkalmazásokra. Ezek az ideális ásott kút szivattyúk, ha nagy nyomáson jó áramlásra van szükség. A berendezés teste rozsdamentes acélból készül, míg a járókerék és a diffúzorok hőre lágyuló műanyagból vannak. A sorozat termékei indítókondenzátorral és beépített motorvédelemmel rendelkeznek, amelyek gyors és egyszerű telepítést tesznek lehetővé.

Minden ACUATEC szivattyú alapfelszereltségként 20 m hosszú, nagy teherbírású gumiból készült tápkábellel van ellátva, illetve úszókapcsolóval, de anélkül is megvásárolható. A manuális, úszókapcsolóval nem rendelkező változatnál továbbra is lehetőség van ezek vezérlésére a nyomóvezetékben elhelyezett nyomásszabályozóval. Az ACUATEC 40, az ACUATEC 60 és az ACUATEC 80 szivattyúkhoz kézi és automatikus opciók is rendelkezésre állnak.

Lowara SCUBA ásott kút szivattyú

A Xylem új SCUBA kompakt, közeli dugattyús kútszivattyúja újszintű megbízhatóságot és rugalmasságot biztosít a kutak, tartályok vagy víztározók, öntözőrendszerek és nyomásfokozó rendszerek elsődleges vízellátási lehetőségeihez. A SCUBA csendes, kompakt, többfokozatú gépek, nagyteljesítményűek és korrózióállóak. Úgy tervezték, hogy segítsenek megoldani a főként háztartási, könnyű kereskedelmi és mezőgazdasági vízellátási kihívásokat. A WRAS (Water Regulations Advisory Service) ivóvízszabványnak megfelelő tanúsítvánnyal rendelkeznek. Ezáltal tökéletesen alkalmasak olyan alkalmazásokhoz, mint a magánkutak vagy tartályok lakossági használatra, a SCUBA DRY változat mellett pedig a kúton kívül zajmentes felszíni nyomásfokozó szivattyúként történő munkavégzéshez.

Ideális választás öntözéshez, tavakból, árkokból vagy ciszternákból történő vízbeszerzéshez, valamint házi kertek öntözéséhez vagy esővízhez is. A SCUBA könnyűipari felhasználásra is alkalmas, például autómosó rendszerekben a víz újra felhasználásához, szűrőgépekben vagy tartályokban. Ami a teljesítménytartományt illeti, az 5"-os rozsdamentes acélból készült, nagyteljesítményű SCUBA kútszivattyúk, akár 12 m3/h és 100 m maximális vízmagasságot is szállítanak, 2,2 KW motorteljesítménnyel. Az elektromos motort a szivattyúzott folyadék hűti, a belső kondenzátor és a beépített hővédelem pedig azt jelenti, hogy a berendezésnek nincs szüksége vezérlőpanelhez való csatlakoztatásra az indításhoz.

Pedrollo TOP MULTI ásott kút szivattyú

A Pedrollo TOP MULTI többfokozatú, zárt járókerékkel rendelkező, centrifugális kútszivattyú, ami különösen jól alkalmazható a kutakból történő szivattyúzáshoz és tartályokból történő vízfeltöltéshez. Két modell áll rendelkezésre: a MULTI Standard kézi működtetéshez és a MULTI AUT, ami beépített automatikus elektronikus vezérlővel rendelkezik, ami igény szerint vizet biztosít. Mindkét MULTI modell kiváló motorhűtési teljesítménnyel rendelkezik, a köpenyes motorkialakításnak köszönhetően, ami lehetővé teszi a szivattyú folyamatos, részben vízbe merített működését.

További innovatív jellemzői közé tartozik a kettős mechanikus tömítés a köztes olajkamrával, a motor teljes tömítettsége és az egyszerű kialakítás, a könnyű karbantartás érdekében. A gép szerkezete üvegszál erősítésű techno műanyag test és szívószűrő, Noryl járókerékkel és diffúzorokkal. Minden termék alapfelszereltségként rendelkezik alacsony vízszintet szabályozó úszókapcsolóval és 10 méteres kábellel. Ami a motort illeti, a kút szivattyú beépített, nem túlterhelő indukciós motorral van ellátva, amit folyamatos működésre terveztek a szakemberek. A motor tekercselésében a szivattyú túlterhelése ellen hővédő kapcsoló található.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Megbízható rendszer házi vízművel

2021. December 14.

Megbízható rendszer házi vízművel

A házunk hatékony vízellátása érdekében, érdemes egy házi vízmű beszerelésén elgondolkodni, attól függetlenül, hogy milyen vízvételi hely áll rendelkezésre.

 Kútból kinyert vagy összegyűjtött csapadékvíz, talajvíz egyaránt megfelelőnek számít a megfelelő víztisztító rendszer alkalmazását követően. A vízmű további előnyei közé tartozik, hogy változatos felhasználást tesz lehetővé, mivel nemcsak a ház vízellátása biztosítható a használatával, hanem öntözőrendszerre is köthető, de a medencék és a víztároló tartályok feltöltésére is alkalmas. Sőt, alacsony víznyomás esetén, akár a vezetékes víz nyomásnövelése is megoldható ezzel a remek szerkezettel.

A házi vízmű felépítéséről néhány szóban

Amint megértettük, hogy miként működik a házi vízmű, azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy mitől számít ennyire nagyszerű találmánynak. Az otthoni felhasználásra szánt berendezések esetében a felhasználók többsége előnyben részesíti az egyszerű telepíthetőséget, illetve a költséghatékony üzemeltetést. Mivel a gyártók figyelemmel kísérik a felhasználói igényeket, ezért folyamatosan az energiatakarékos kivitelezésre törekednek. Ez különösen igaz a minőségi ELPUMPS házi vízműmodellekre, hiszen a gyártó már több mint 20 éves múlttal rendelkezik a minőségi szivattyúk gyártása terén.

A felépítése viszonylag egyszerű, mivel egy hidrofor tartályból és egy erre szerelt szivattyúból áll. A tartályon található továbbá egy nyomáskapcsoló és egy nyomásmérő. A két részt pedig egy cső köti össze. A rendszerben lévő nyomás miatt folyni kezd a víz, amint azt megnyitjuk. Amikor a nyomás lecsökken, bekapcsol a szivattyú, viszont nem áll le azonnal a csap elzárásakor. Egészen addig működik, amíg a tartály feltöltődik a szükséges mennyiségű vízzel.

A házi vízmű tartály a szivattyút hivatott kímélni, mivel megóvja azt az állandó ki- és bekapcsolástól.

Például kismennyiségű vízfelhasználás esetén, kézmosáskor vagy ha töltünk egy pohár vizet, akkor a tartályban tárolt folyadékot használjuk, ezért nem indul be a szivattyú. Amikor ezt már pótolni kell, akkor a nyomáskapcsoló automatikusan bekapcsolja a szivattyút, amíg ismét feltöltődik a házi vízmű tartály. A nyomáskapcsoló megfelelő beállítására is szükség van, mert ha ez nem történik meg, akkor előfordulhat, hogy a házi vízmű nem kapcsol ki.

Megéri a házi vízmű telepítése?

Ideális körülmények között mindenképp megéri. Például más a helyzet, ha víznyerőhelyként kutat szeretnénk fúrni, de ezt megnehezíti a sziklás talaj. A dolog nem megoldhatatlan, azonban tetemes költségeket emészthet fel ilyen körülmények között a kútfúrás. Ez esetben érdemes más megoldást találni. Szerencsére vannak alternatívák, amiket kihasználva megoldható a gazdaságos telepítés és a költséghatékony üzemeltetése egyaránt. Az esővíz gyűjtésével kivitelezhető a WC tartály ürítése is. Elvégre hatalmas pazarlásnak számít ivóvízzel öblíteni naponta többször a 6-8 literes tartályt. Ekkor tulajdonképpen a pénzünket húzzuk le a WC-n.

Öntözés házi vízművel

Hatékonyabb, precízebb, ráadásul takarékosabb öntözés érhető el egy megfelelően megtervezett öntözőrendszerrel, amit egy házi vízműműködtet. Ehhez elsősorban szükség lesz egy megfelelő méretű házi vízmű tartályra továbbá számításba kell venni, hogy mekkora távolságra van az öntözni kívánt terület a víznyerő helytől. Minél hosszabb a vezeték, annál jobban csökken a nyomás a rendszerben.

Mi alapján válasszunk?

A válasz egyszerű! Minden esetben hagyatkozzunk a szakember véleményére a megfelelő vízmű kiválasztásával kapcsolatban. Hogy miért? Mert nagyon sok tényezőt kell számításba venni, különben egy apró figyelmetlenség is csökkentheti a vízellátás hatékonyságát, ami elég kellemetlenné válhat a mindennapok során. Ha nincs elég nyomás a csapokban, az még a legalapvetőbb dolgokat is megnehezíti, mint például a zuhanyzást. Fontos felmérni a háztartás vízigényét. A hidrofor tartály lehetőleg legyen rozsdamentes acélból az időtállóság miatt. Nem árt egy minőségi nyomásmérővel felszerelt típust választani, mert ha az idő előtt tönkremegy, akkor az kihatással lesz az egész rendszer működésére, természetesen negatív értelemben. A cseréje pedig plusz költségeket von maga után.

Ha sikerült beszerezni a megfelelő változatot, akkor a bekötésével szintén nem érdemes egyedül próbálkozni, hiszen ehhez is szakértelem szükséges. Nagyvonalakban annyi elmondható, hogy érdemes úgy kiépíteni a rendszert, hogy az a lehető legjobban kiszolgálja a szivattyút. Minél alacsonyabb igénybevételnek tesszük ki a szivattyút, annál jobb hatásfokon képes dolgozni és természetesen ez pozitívan hat az élettartamára is. A szívócsonk beszerelése során gondoskodni kell arról, hogy ne szűküljön be túlságosan, mert az szintén rontja a hatásfokot. Lábszelepre is szükség lesz, ami a víz visszafolyását hivatott megakadályozni, de adott esetben a homokszűrő felszerelése is indokolt lehet. A szivattyú nem tolerálja túl jól, ha hordalék kerül a rendszerbe és ez könnyen a károsodását okozhatja, ami nem tartozik a garanciális meghibásodások közé, hiszen ez egyértelműen a szakszerűtlen beszerelésre utal.

Hasznos tartozék lehet továbbá egy szárazon futás elleni védelem a szivattyú védelmében. A nyomáskapcsolóra is hasonló okból van szükség, hiszen ez is a szivattyú automatizált működéséért felelős ez azonban két nyomásérték között dolgozik, míg a szárazon futás elleni védelem érzékeli, hogy van folyadék a csövekben. Ha nincs, akkor azonnal lekapcsolja a szivattyút, ezzel védve a szárazonfutástól, ami akár azonnali károsodást okozhat. 

A házi vízmű előnyei összesítve

Elsőként a kényelmes használatot érdemes kiemelni, ami az automatizált rendszernek köszönhető, hiszen öntözéskor nem kell a ki- és bekapcsolással foglalkozni. Egy locsolófejen és egy tömlőn kívül másra nem lesz szükségünk az automata öntözéshez. Energiatakarékos megoldás, amivel spórolhatunk a vízzel és a villanyárammal egyaránt. Egy megfelelően megtervezett rendszerrel optimalizálható a vízfogyasztás. A hidrofor biztosítja, hogy a szivattyú ne kapcsoljon be, amikor arra nincs semmi szükség, ez pedig minimalizálja az áramfogyasztást. A segítségével egy, a vezetékes vízszolgáltatótól teljesen független vízellátó rendszer alakítható ki, aminek sokkal gazdaságosabb az üzemeltetése.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás