VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

A centrifugál szivattyú működése

2015. Június 11.

A centrifugál szivattyú működése

 

A CENTRIFUGÁL SZIVATTYÚ MŰKÖDÉSE ÉS TULAJDONSÁGAI

A centrifugál szivattyú is egy a sok közül, viszont a felépítéséből fakadóan, vitathatatlan a létjogosultsága. Ahány feladat, annyi szivattyú – mondhatnánk, hiszen a folyadék szállításáról gondoskodó eszköz több száz, sőt, több ezer éves történelme során már számtalan változat készült, hogy a pillanatnyi problémákat és a hosszú ideje fennálló igényeket ki lehessen elégíteni. A különböző típusoknak megvan a maguk előnye és hátránya, ezáltal a megfelelő alkalmazási területük is, így a felhasználó az ár, a speciális tulajdonságok és képességek alapján könnyedén ki tudja választani a leginkább testhez álló változatot. Mire van szükségünk? Vízellátásra, kútból történő vízkinyerésre, keringetésre vagy a szennyvíz mozgatására? Temérdek feladat, temérdek lehetőség.

Mi rejtőzik a név mögött?
Az egyik népszerű változat a centrifugál szivattyú, amit a szakma egyszerűen csak örvényszivattyúknak nevez, mutatva, hogy milyen működési elv alapján dolgozik az eszköz. A gépben dolgozó motor egy forgómozgás segítségével szállítja a folyadékot egyik helyről a másikra és működése során a perdület változás elvét hasznosítja. Mindez kiváló megoldást jelent abban az esetben, ha szeretnénk megnövelni a szállított folyadék mozgási energiáját.

Hogy működik a centrifugál szivattyú?
centrifugál szivattyú működése egyszerű és könnyedén megérthető, hiszen az eszköz olyan elv alapján dolgozik, amit mindenki látott már a hétköznapi életben, de más területen is. A szivattyú a benne lévő járókerék forgásával mesterséges örvényt kelt, ami a belépő folyadékot a lapátok ívének segítségével távolodó mozgásra kényszeríti. A fokozatosan felgyorsuló folyadék a járókerék széleinél lép ki, mivel ott a mozgási energia nagyobb, mint a szívócsonk belépési pontján. Az örvény energiáját felhasználó eszköz lényegében ilyen könnyedén és gyorsan mozgatja és juttatja el a folyadékot annak rendeltetési helyére. A centrifugál szivattyúkból elérhető egyfokozatú és többlépcsős kivitel is. Utóbbinál lehetőség van arra, hogy a lépcsőzetes kialakítással fokozni lehessen a nyomást, így az tetszőlegesen növelhető lesz.

Az egyfokozatú centrifugál szivattyú előnyeiről néhány szóban

Az egyfokozatú centrifugál szivattyú előnyei közé sorolható, hogy sokféle területen alkalmazhatóak. A medencékben és tartályokban található víz mozgatásához is teljes mértékben megfelelőnek számít. Ezen kívül, a mezőgazdasági területek árasztásos módon történő öntözéséhez is ideális. Tavakból vagy folyókból is megvalósítható, a vízkinyerés a centrifugál szivattyú kialakításának köszönhetően. A kiemelkedő teljesítményének köszönhetően, vízellátó rendszerekben nyomásfokozó szivattyúként is alkalmazható. Az egyszerű konstrukció miatt számít annyira hatékonynak, ráadásul ebből fakadóan nem igényel rendszeres karbantartást. Alapesetben öntöttvasból készülnek, de savas vagy lúgos anyagok szállítása esetén a bronzból, illetve rézből készült változatok is beszerezhetőek. Az iparban történő felhasználása során hűtő- és tápszivattyúként is használható. Bár a háztartásokban főként az önfelszívó szivattyúk az elterjedtebbek, ettől függetlenül a centrifugál szivattyú is használható, például a meleg víz szállításakor. Ehhez azonban réz járókerékkel szerelt centrifugál szivattyú szükséges.

A centrifugál szivattyú indítása szemben az önfelszívós típusokkal

A dugattyús szivattyúkkal ellentétben, a centrifugál szivattyú nem önfelszívó. Ez azt jelenti, hogy a centrifugál szivattyú házát minden indítás előtt fel kell tölteni folyadékkal. Előfordulhatnak olyan esetek, hogy az adott körülmények miatt a szivattyúra ráfolyik a folyadék. Tehát a szivattyú az elhelyezkedéséhez képest azonos magasságból vagy magasabb helyről szállítja a folyadékot. Ebben az esetben nem kell indítás előtt feltöltetni a szivattyúházat.

Leállás után viszont kiürül, mivel a folyadék a szivattyúból és a vezetékekből visszaáramlik az alsó térbe. Ebből következik, hogy a következő indítás előtt ismét szükséges a feltöltés. Azért, hogy ezt ne kelljen minden alkalommal megismételni, felszerelhető egy lábszelep a szívócső végére. Ez megakadályozza a folyadék visszaáramlását, a szivattyú kiürülését a kikapcsolást követően.

Centrifugál szivattyú karbantartása

Bár az egyszerű felépítéséből és működési alapelvéből fakadóan elég igénytelen szerkezetnek számít, de amint tudjuk, az idő vasfoga nem kímél semmit és ez alól a szivattyúk sem kivételek. A megfelelő időközönként történő ellenőrzéssel és karbantartással jelentősen meghosszabbítható az élettartam. Egy egyszerű alkatrészcsere a legtöbb esetben segíteni szokott, hacsak nem a motor komolyabb meghibásodásával állunk szemben. A centrifugál szivattyú motorja viszont nem szokott csak úgy a semmitől elromlani, leégni. Fel kell fedezni a meghibásodás okát és mihamarabb ki kell javítani. A szoruló szivattyúcsapágyak vagy egy rossz tömítés elég nagy galibát tud okozni. Hogyha huzamosabb időn keresztül magas áramfelvétellel kénytelen dolgozni a szivattyú, akkor előbb-utóbb leég. Ezért a karbantartás mellett az is lényeges, hogy mindig a rendeltetésének megfelelően használjuk a gépezetet. Amennyiben nem vagyunk jártasok a szivattyúk működésében és felépítésében, a javítást és az alkatrészcserét bízzuk egy hozzáértő személyre!

 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Az arkhimédészi csavar működése

2015. Június 8.

Az arkhimédészi csavar működése

A szivattyú ősi találmány, amelyet a jelenkor képes volt és képes most is folyamatosan tökéletesíteni. Azonban vannak olyan változatok, amelyeket az évszázadok, sőt, az évezredek sem koptattak meg, és még ma is használhatunk, ha a szükség úgy hozza.Ilyen történelmi szivattyúfajta az arkhimédészi csavar, amelynek első leírását a híres ókori görög természettudós, Arkhimédész adta. A jövő nemzedékei pedig végtelenül hálásak neki ezért.

Honnan ered és hogyan működik?

A csavarszivattyúnak is hívott típus talán az egyik legrégebbi szivattyú, hiszen bár 2300 éve vetette papírra működését a Szicíliában született görög polihisztor, azt már valószínűleg előtte is aktívan használták.A szivattyút Szemiramisz függőkertjénél is alkalmazhatták, és feladata az öntözés feladatainak leegyszerűsítése volt. A hatékony és gyorsabb munkavégzést biztosító arkhimédészi csavarral ugyanis már a régi, nem gépesített időkben is meg tudták oldani, hogy a víz nagyobb mennyiségben jusson el a magasabban fekvő területekre.Persze használták azóta bányák és állóvizek lecsapolására, valamint hajók víztelenítésére is, hiszen az eszköznek nemcsak a működése, hanem a felépítése is rendkívül egyszerű.
A csavarházból és az abban található csavarból álló gép az utóbbi forgatásával dolgozik. A vizet egy cső segítségével mozgatják, és a folyadék a tengely megfelelő irányba történő mozgatása miatt áramlik.

Milyen altípusai vannak az arkhimédészi csavarnak?

A módszer egyszerű gépet rejt, amelynél a csavar valójában a lejtő egy formája, és az ezzel a kialakítással biztosítja a folyadék mozgatását.
Az pedig már csak természetes, hogy az arkhimédészi csavar is elkészíthető alternatív kialakítással. A kétféle végeredménynél a legnagyobb különbséget a csavar eltérő rögzítése adja. Az állandó kísérletezés, módosítás és javítás egyik oka, hogy a gépet az élet legkülönbözőbb területein alkalmazhatjuk.
Az arkhimédészi csavar fő adata a víz kiemelése és az öntözés, azonban a csavarszivattyú kiválóan hasznosítható a szennyvíztisztításában és a halgazdálkodásban.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A térfogat-kiszorításos szivattyú

2015. Június 5.

A térfogat-kiszorításos szivattyú

A térfogat-kiszorítási elven működő szivattyúk az egyik legnépszerűbb eszköznek számítanak a különböző szivattyúváltozatok között, és ennek  a hagyományos gépezetnek többfajta típusa is elérhető a piacon.
Legnagyobb előnye kétségtelenül az, hogy a folyadék nagyobb mennyiségben és nagyobb energia befektetése nélkül viszonylag egyszerű körülmények között szállítható. A volumetrikus szivattyúnak is nevezett változat épp ezért számít olyan keresett terméknek.

Milyen típusai vannak a térfogat-kiszorításos szivattyúknak?

A volumetrikus szivattyúkból a piacon többfajta típus is elérhető, így például vásárolhatunk dugattyús szivattyút, csavarszivattyút, szárnylapátos szivattyút, vízgyűrűs szivattyút vagy fogaskerék-szivattyút.
Ezek a változatok eltérő tulajdonságokkal, ezáltal speciális felhasználási lehetőségekkel, valamint előnyökkel és hátrányokkal bírnak, és a vásárló maga döntheti el, hogy egy-egy feladathoz melyiket érzi a legmegfelelőbbnek.
A dugattyús szivattyú alkalmazása azért lehet például előnyös, mert annak folyadékszállítása független az ellennyomástól; hátránya viszont az, hogy ez a folyadékszállítás egyenetlen.

Így működik a térfogat-kiszorításos szivattyú

A mozgatni kívánt folyadékot a térfogat-kiszorításos szivattyú esetében a tartály térfogatának csökkentésével és növelésével juttatják el egyik helyről a másikra.
A tartály térfogatának növelésével ugyanis a kiáramlást biztosító csövön keresztül a folyadékot egyszerűen, nagy munkabefektetés nélkül juttathatjuk a munkatérbe. A helyzet ugyanez, ha a folyamatot megfordítjuk: a térfogat csökkentésével a munkatérből kiüríthető a folyadék.
A térfogat változtatását egy kiszorítóelemmel érhetjük el, amelyek legalább olyan sokfélék lehetnek, mint a volumetrikus szivattyúk. A legtöbbször a hengeres formát alkalmazzák, azonban a tartály kialakításától függően a szivattyú dolgozhat más típusú kiszorítóelemmel is.


Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Szennyvíz vs. szennyezett víz - A tulajdonságokhoz illeszkedő megoldás

2015. Május 23.

Szennyvíz vs. szennyezett víz - A tulajdonságokhoz illeszkedő megoldás

Szennyvíz és szennyezett víz – ezek bár a nevükben igen hasonlóak, a valóságban rendkívül különbözőek. Többek között a tulajdonságaikban, a formájukban és az összetételükben is teljesen mások. És ez bizony azt jelenti, hogy az elszállításukhoz is más típusú berendezésre van szükség.

Olyanra, ami figyelembe veszi az egyedi sajátosságaikat

A szennyezett víz és a szennyvíz tulajdonságai

Egy környezetszennyező folyamat vagy tevékenység végeredményeként jöhet létre a szennyezett víz, ami a folyadék minőségének romlásával jár együtt. A szennyezést okozó anyagok kémiai, fizikai, de akár biológiai jellegűek is lehetnek. Ezek általános jellemzői, hogy kisebb szemcseméretűek és homogének, hasonlóan a homokhoz, a különféle vegyi anyagokhoz, illetve a mosó- és tisztítószerekhez.

Ezzel ellentétben a szennyvíz a háztartásokban, illetve az ipari termelés során jön létre. Ennek jellemzője, hogy a folyadék szilárd komponenst és lebegőanyagot tartalmaz, valamint elektromos vezetőképességgel rendelkezik.

Ezek a tulajdonságok meghatározzák, hogy a folyadékok szállításához milyen berendezésre van szükség.

Pontosabban, hogy milyen szivattyúra van szükség

A szennyezett víz átemelése általában kis emelőmagasságokban történik – mint ahogy ez például az esővíz és a talajvíz esetében is megfigyelhető. Ezek pincéből vagy árokból való elszállítása, hasonlóan az úszómedencék és ciszternák tisztításához, speciális eszközt igényel, amely igazodik a szennyezett víz tulajdonságaihoz.

Erre a munkára pedig a merülő szivattyú a legjobb választás

Ennek a teljesítményét két tényező határozza meg: a maximális szállítási magasság, illetve a legnagyobb szállítási mennyiség. A megfelelő típus kiválasztásához figyelembe kell vennünk továbbá az eszköz emelőmagasságát, valamint  a méretezését is. Ezekre mindenképp érdemes ügyelni, hiszen a nem megfelelő berendezésben komoly csőellenállás keletkezhet, amely jelentős veszteséget eredményezne.

És mi a helyzet a szennyvízszállítással?

A merülő szivattyút maximum 10-12 mm átmérőjű, szuszpendált szemcséket tartalmazó, negyven foknál nem melegebb folyadék esetében használhatunk. Ezek tehát kiváló munkát végeznek a szennyezett víz esetében, azonban a szennyvízkezelésre nem jelentenek megoldást.

 

A szennyvíz és a szennyezett víz tulajdonságai rendkívül eltérőek, ami különböző berendezések használatát teszi szükségessé. Míg a szennyvízkezelésben a szennyvízszivattyú, addig a szennyezet víz szállításában a merülő szivattyúk jeleskednek.




Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A szivattyúk megfelelő karbantartása

2015. Május 23.

A szivattyúk megfelelő karbantartása

Minden használati eszköz esetében fontos a rendszeres és a szakszerű karbantartás. Ennek köszönhetően ugyanis jó néhány évvel megnövelhető az eszközök élettartama, az apróbb hibák időben tetten érhetőek és a működésre sem lesz panasz. A megfelelően karbantartott berendezések költséghatékonyak és az üzemidejük is megfelelő.

Ezért fontos a szivattyúk szervizelése is

Ezek az eszközök, akárcsak a többi háztartási kiegészítő vagy elektronikus kütyü, bizonyos időközönként szakszerű ellenőrzésre szorulnak. Ha időről időre alaposan átvizsgáljuk, garantáltan sokáig élvezhetjük majd a problémamentes működését.

De milyen gyakran van szükség a karbantartásra?

Ennek ideje függ a szivattyú igénybevételétől, a „tevékenységétől”, az üzemidőtől, valamint a berendezés életkorától egyaránt. Ezeket figyelembe véve kell megállapítani a szervizelés gyakoriságát, ami a legtöbb esetben szezononként ideális. Előfordul azonban, hogy a gyártó írja elő a szervizelés időtartamát – ezt természetesen mindenképp ajánlott betartani.

Mi a teendő az ellenőrzéskor?

  1. A motoros szivattyúk esetében minden tízedik munkaóra után célszerű benzinnel megtisztítani az acélhálós légszűrőt. A textil vagy szivacs légszűrők esetében elég, ha sűrített levegővel átfújjuk az alkatrészt. Mind a két esetben fontos azonban, hogy amennyiben csak egy kis sérülést is találunk, mindenképpen cseréljük ki az alkatrészt, - így megakadályozhatjuk ugyanis a komolyabb problémát.
  2. Az üzemanyagszűrő rendszeres ellenőrzése szintén lényeges teendő. A tartályos karburátoros szivattyúk esetében ezt simán benzinnel kell tisztítani, míg a membrános típusok esetében azonnal cserélni kell a szennyezett kiegészítőt.
  3. Továbbá a gyertyák tisztítása, az olajszint (50 munkaóra után) és a szikraköz ellenőrzése sem hanyagolható el.
  4. A nagynyomású motoros szivattyúk esetében érdemes az elszívó szűrőt időről időre ellenőrizni és tisztítani. Emellett az olajszintre, a rögzítő csavarokra, a tömlőnyomásra is ügyelni kell, valamint az egyéb műszaki paramétereket is ajánlott ellenőrizni.

 

 

Ha sokáig szeretnénk élvezni a kifogástalanul működő szivattyút, akkor időről időre ellenőrizni és tisztítani kell a berendezést. 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás